Letošnje leto ni bilo prav nič zimsko obarvano. Vse kaže, kot da starka Zima letos ni obiskala naših krajev, da bi nam nasula vsaj ščepca snega ali nas ogrnila s hladnim pletom. Spomladansko vreme vztraja že kar nekaj časa in že prebuja prve znanilce pomladi ter nas razvaja s toplimi žarki. Tradicionalno bi morale pustne šeme odganjati zimo in mraz. Letos pa kot da so izgubile svojo »službo«. Vendar nas v Kočevju to ni motilo. Turistično društvo je letos že 20. leto zapored v centru našega mesta uspešno organiziralo tradicionalno prireditev Mačkarada v Kočevju. Prireditev se je odvijala v soboto, 22. 2., s pričetkom ob 13.20. Pustnega sprevoda se je udeležila tudi naša šola s preko 70 učenci od 1. do 5. razreda in 13 učiteljicami s skupinsko masko pod naslovom Ranč Divja Rinža. Skupine so bile predstavljene na treh lokacijah, in sicer pred Centrom za socialno delo, pri Tržnici Kočevje in seveda na mestni ploščadi. Učenci in učiteljice so se v svoje vloge dobro vživeli in se po svojih najboljših močeh potrudili zabavati gledalce. Naklonjeno vreme je center mesta napolnil z množico obiskovalcev, ki so uživali v pisani in domiselni druščini 13 domačih in gostujočih skupinskih mask. Celotno prireditev sta po mestu odmevala smeh in bučen aplavz. Tako je bil naš trud za izdelavo kostumov in priprave na prireditev poplačan. Hvaležni smo staršem, učiteljem, vodstvu šole in vsem, ki so nam omogočili nastop na prireditvi in nas pri delu podpirali. Veseli pa smo tudi, da smo bili del prireditve in s tem doprinesli svoj del k ohranjanju tradicije. Upamo, da ta čudovita in malo norčava tradicija ne bo šla v pozabo, da se bo naslednja leta opogumilo in sodelovalo na sprevodu še več ljudi in tako pripomoglo k boljši prepoznavnosti našega mesta in ne nazadnje tudi ohranjanju ljudskega izročila.

Zapisala: Ana Marija Novak