V petek, 17. 5. 2019, je na naši šoli potekal že tretji znanstveni dan z naslovom Z RAZISKOVANJEM DO ZNANJA. Posvečen je bil Leonardu Da Vinciju, Valentinu Vodniku in periodnemu sistemu. Dan se je začel s kratko otvoritvijo, ki jo je pripravila Andreja Mlekuž skupaj s člani šolske gledališke skupine. Utrip šole je bil celo dopoldne zelo živahen, saj so učenci eksperimentirali v svojih razredih in obiskali razne delavnice po šoli. In kaj vse so počeli? Učenci razredne stopnje so se umirili pod vodstvom inštruktorice iz Annu centra, se čuječe družili z ekipo ZEN EGG, na delavnici Podjetniškega inkubatorja Kočevje spoznali 3D tiskalnik in robotkali, opazovali čarovnije, ki so jih pripravili v podjetju Melamin in se na koncu posladkali s čisto svežim sladoledom. V avli pa še palačinke. Devetošolci so obiskali podjetje INTERSOCKS. Predstavili so jim zgradbo podjetja in načela podjetništva ter prikazali pomen uporabe znanja za ustvarjalni pristop pri racionalizaciji proizvodnje ter ohranjanju trajnostne naravnanosti rasti in razvoja podjetja. Dve skupini osmošolcev in sedmošolcev sta obiskali podjetje YASKAWA. Predstavili so jim pomen podjetja v svetu, pomen robotike za tehnološki razvoj celotne družbe, pomen znanja, ustvarjalnosti in inovativnosti pri razvoju robotov. Razkazali so jim tovarno in upajmo, da so nekatere navdušili nad tehniko in tehnologijo. Visokotehnološke izdelke, drone in termokamere, je učencem pokazal Metod Ivančič iz podjetja Energomen. Izkazali so se tudi naši učitelji, saj so pripravili cel kup raziskovalnih delavnic. Na razredni stopnji so učenci delali razne poskuse z vodo, z zvokom, naredili so vulkan, pa tudi limonado. Pri učitelju Robertu so učenci sestavili Leonardov tank iz LEGO EV3, pri učitelju Miranu pa so naredili Da Vincijevo napravo, ki spreminja vrtenje v nihanje. Krilo po Da Vincijevem načrtu so z učiteljico Brigito naredili v likovni delavnici. V gospodinjski učilnici so pod budnim očesom učiteljice Majde spekli orehovo potico in študirali Vodnikove Kuharske bukve. Skupina sedmošolcev je skupaj z učiteljico Silvo raziskovala življenje v listnem opadu. Pri učitelju Tomažu so se srečali z matematiko in logiko na šahovski deski. Učiteljica Irma je v goste povabila Zavod Afriška Vas, kjer so se spoznali z gospodom Danielom Nzotamom, ekonomskim migrantom iz Kameruna. Delavnico bi lahko označili za geografsko, kulturno, politično, glasbeno, kulinarično, pa še tujega jezika so se učili. Učiteljica Laura je skupaj z učenci spekla in sestavila medeni periodni sistem, ki je skupaj s še nekaterimi izdelki in plakati devetošolk razstavljen v avli. Učiteljici Tinkara in Tonja sta se skupaj z učenci posvetili Valentinu Vodniku, pri učiteljici Andreji so raziskovali po angleško, pri učiteljici Petri pa so spoznali dve De Bonovi metodi za razvijanje ustvarjalnosti. Skupina učencev se je v šolskem atriju udeležila kamnoseške delavnice, ki sta jo vodila kamnoseka iz Kamnoseštva Erjavec. Tudi na naših podružnicah je bilo živahno. Učenci in učiteljice iz Kočevske Reke so obiskali letališče v Novih Lazih. Robert Latin jim je razkazal letališče, hangar in letalo. Kasneje so v šoli izdelali letalo iz kartona. V Livoldu so se lotili izdelave indijanskega šotora. Izdelali so načrt, pripravili material in postavili šotor. V sklopu znanstvenega dne so si učenci od petega do devetega razreda v ponedeljek, 20.5.2019, ogledali predstavo Nika Škrleca, Naj gre vse v ¶ ali kako sem si zapomnil 3141 decimalk. Naš tretji znanstveni dan je odlično uspel. Zadovoljni so bili učenci, učitelji in ostali sodelujoči. Vidimo se prihodnje leto na četrtem znanstvenem dnevu.

Lada Obranovič